Bezpieczne wakacje

Bezpieczne wakacje nad morzem

Okres wakacji to czas relaksu i beztroski. Ciągle zapracowani i zabiegani pomiędzy pracą, a domem, szkołą, a przedszkolem, między jednym spotkaniem biznesowym a drugim marzymy o tym błogim czasie, kiedy będziemy mogli w końcu wypocząć i naładować baterie. Plaża, morze i my skąpani w słońcu. Wyobrażamy sobie siebie w tej cudownej scenerii. Niestety zachłyśnięci tym wakacyjnym błogostanem często zapominamy o zdrowym rozsądku i o niebezpieczeństwach, które czyhają na nas i na nasze pociechy.
Wakacje nad morzem, to głównie wypoczynek na plaży. Nie mając do niej dostępu na co dzień spędzamy na niej większość czasu podczas wakacji. Dostępność fal wręcz na wyciągnięcie ręki jest dla nas nie lada atrakcją. Nie powinniśmy jednak tracić czujności ani na sekundę, tym bardziej jeśli wypoczywamy z naszymi pociechami.
Zwróćmy uwagę na najczęstsze niebezpieczeństwa, na które jesteśmy narażeni podczas wakacji nad morzem i nie tylko.

Poparzenia słoneczne

Wszyscy marzymy o pięknie opalonym ciele. Która kobieta nie chciałaby mieć jednolitej złoto-brązowej opalenizny? Który mężczyzna nie pragnie wrócić z urlopu prosto do biura i zachwycać idealnym kolorytem skóry? Niestety często urlop jest zbyt krótki na to, żeby móc się zdrowo i bezpiecznie opalać. Smażymy się zatem na potęgę, bez opamiętania jak placki ziemniaczane na patelni. Skutki uboczne odczuwalne są dopiero później i nie są one przyjemne, a wręcz bolesne i niejednokrotnie niebezpieczne dla naszego zdrowia. Zapominamy przy okazji o zabezpieczeniu naszych pociech, co jest wręcz skrajną nieodpowiedzialnością. O ile nam nie będzie przeszkadzało, że po całym dniu na plaży skóra nas boli i piecze, to weźmy pod uwagę to, że nasze dzieci będą to znosiły znacznie gorzej. Tak więc Kochani, nakrycia głowy i kremy z wysokim filtrem to podstawa podczas zażywania kąpieli słonecznych. Choć osoby dorosłe, chcąc się jak najszybciej opalić, wybierają kremy z jak najniższym filtrem, to w przypadku dzieci wybieramy co najmniej krem z filtrem 30, a najlepiej z filtrem 50. Unikniemy wtedy niebezpiecznych dla naszego zdrowia poparzeń słonecznych i wyglądającej raczej nie apetycznie łuszczącej się skóry.

Zaginięcia dzieci

Plaża z lotu ptaka wygląda tak jakby ktoś rozsypał na niej kolorowe klocki. Z perspektywy plażowiczów wygląda tak jakbyśmy weszli w gąszcz różnokolorowych parasoli, parawanów, dmuchanych kół, materacy, ręczników, a do tego tłum ludzi. Wystarczy chwila nieuwagi, żeby zainteresowana czymś pociecha odeszła raptem kilka kroków dalej i zginęła właśnie w tym gąszczu. Dorosłemu człowiekowi ciężko jest odnaleźć miejsce, w którym wcześniej leżakował, a co dopiero małemu dziecku. Bądźmy więc nieustannie skupieni na najmłodszych i nie traćmy ich z oczu ani na chwilę. Prowadźmy dziecko zawsze za rękę. Dobrym rozwiązaniem będzie również założenie dziecku na rękę opaski z numerem telefonu do rodziców. Ryzyko zaginięcia nie dotyczy jedynie plaży. Wszędzie tam gdzie przebywa tłum ludzi musimy zachować czujność.Nie ważne czy Ļjesteśmy na deptaku, promenadzie w hipermarkecie czy galerii handlowej, we wszystkich tych miejscach powinniśmy zwracać szczególną uwagę na nasze dzieci.

Utonięcia

Woda jest nieokiełznanym przez człowieka niebezpiecznym żywiołem. Przebywając nad wodą czy to nad jeziorem, nad morzem czy nad rzeką musimy zachować zdrowy rozsądek. Przede wszystkim kąpmy się tylko w miejscach wyznaczonych do kąpieli, najlepiej pod czujnym okiem ratownika. Nad morzem, czy nad jeziorem nie oddalajmy się zanadto od brzegu. Powinniśmy wyposażyć nasze dzieci w dmuchane rękawki, koła ratunkowe bądź kamizelki i pod żadnym pozorem nie możemy zostawiać dzieci bez opieki ani w pobliżu wody, ani w wodzie. Nie przeceniajmy również naszych możliwości pływackich gdyż możemy nie wygrać z głębią jeziora, z nurtem rzeki bądź z napierającą na nas z impetem morską falą. Przestrzegajmy zakazów kąpieli w wyznaczonych miejscach i bądźmy po prostu rozsądni.
Spożywanie alkoholu podczas pobytu nad wodą również nie jest dobrym rozwiązaniem.
Lekko rozbawieni, trochę zakręceni możemy zatracić rzetelny osąd sytuacji. Refleks już nie jest ten sam, a szybkość reakcji pozostawia wiele do życzenia. Warto zatem przełożyć degustację alkoholu na bardziej dogodny czas niż pobyt nad wodą.

Ukąszenia owadów

Wybierając się na urlop warto zabezpieczyć się w odpowiednie kosmetyki, które pomogą nam uchronić się przed ukąszeniami różnych owadów, bądź będą łagodzić skutki już istniejących na naszym ciele ukąszeń. Zarówno w drogeriach jak i aptekach możemy znaleźć masę produktów, które będą pomocne zarówno w profilaktyce jak i w leczeniu ukąszeń. Niezależnie od miejsca, w którym przebywamy jesteśmy narażeni na ugryzienia kleszczy, ukąszenia komarów, pszczół, szerszeni. W przypadku kleszczy najlepiej poszukać fachowej pomocy w celu wyciągnięcia intruza. To byłoby najbezpieczniejsze rozwiązanie dla naszego zdrowia w związku z przenoszoną przez kleszcze niebezpieczną boreliozą.
Niemniej jednak w aptece można zakupić specjalne narzędzie do samodzielnego usuwania kleszczy. Pozostałe owady możemy od siebie odstraszać za pomocą olejków, opasek, plastrów eterycznych. Popularne są również dezodoranty jak i kremy.